Które źródło energii jest tańsze? Energia wiatrowa, czy panele słoneczne?

landscape photo of windmills

Z roku na rok, stale rośnie popularność odnawialnych źródeł energii. Właściciele domów stoją najczęściej przed wyborem tego, czy zdecydować się na turbinę przydomową czy może jednak panele słoneczne. Czym charakteryzują się oba te rozwiązania i czy można zastosować je równocześnie?

Turbiny przydomowe i elektrownie wiatrowe

O ile koszt inwestycji elektrowni wiatrowej jest naprawdę duży, o tyle turbiny przydomowe nie wiążą się z takimi wydatkami. Elektrownia o najmniejszej mocy 500W zasili odbiorniki radiowe, automatyczne bramy, czy ogrodowe oczka wodne. Turbina, o mocy dwukrotnie większej, czyli 1000W może posłużyć już do ogrzewania wody oraz oświetlenia domu. Na potrzeby jednego gospodarstwa domowego, wystarczająca moc turbiny wynosi 5kW. Za inwestycję zapłacimy kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale rachunki z miesiąca na miesiąc będą malały.

Panele słoneczne

Panele słoneczne, czyli mówiąc inaczej, panele fotowoltaiczne pozwalają wykorzystać energię promieni słonecznych. W Polsce większym powodzeniem cieszą się ogniwa polikrystaliczne, ponieważ pozwalają na wykorzystanie potencjału paneli, także wtedy, gdy słońce jest ukryte za chmurami. Jeśli chodzi o oszczędności dotyczące użytkowania paneli, wiele zależy od tego, jakie są to panele, czy są one jedynie wspomaganiem istniejących systemów, czy przejmują główną rolę energetyczną, a także to, czy nie stoją w zacienionym miejscu, na przykład na gruncie, lub czy dach wykazuje się przynajmniej 40 stopniowym spadkiem.

Co wybrać – panele czy turbiny?

Dofinansowanie tego typu instalacji, pozwala na rozpatrzenie obu sposobów pozyskiwania energii. Wiele zależy od metrażu domu, a także jak dużo osób zamieszkuje gospodarstwo, czy korzysta się często z urządzeń elektrycznych, itd. Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę, tak aby wybrać najodpowiedniejszy i najbardziej praktyczny model alternatywnego pozyskiwania energii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować dwie opcję równocześnie. Co owszem, zwiększa cenę inwestycji, ale w ogólnym rozrachunku prowadzi do sporych i znaczących oszczędności.

Dodaj komentarz