Konwencjonalne źródła ciepła. Piec na pellet czy ekogroszek?

fire wood on fireplace

Ekogroszek i pellet to ekologiczne paliwa o dobrych parametrach, które pozwalają na optymalne wykorzystanie tych paliw. Nie emitują CO2 i nie spopielają się, tak jak węgiel. Ponadto mają niską zawartość siarki, oscylującą na poziomie około 1%. Wysoka kaloryczność i dopłaty do pieca na eko paliwa, sprawiają, że coraz więcej osób dostrzega realne korzyści ze stosowania ekogroszku i pelletu. Sprawdź, czym charakteryzuje się piec na te ekologiczne paliwa.

Piec na ekogroszek

Dobry piec na ekogroszek jest przeznaczony do instalacji centralnego ogrzewania w układzie otwartym lub zamkniętym. W wyposażeniu pieca znajdują sterownik , wentylator, podajnik na ekogroszek, komplet narzędzi do czyszczenia kotła, stopki poziomujące kocioł oraz czujnik temperatury pogodowej. Taki sterownik może obsługiwać cztery pompy, zawór mieszający oraz kolorowy wyświetlacz i dotykowy ekran. Wszystko to sprawia, że piec jest niezwykle wygodny, a obsługa, czyli podaż paliwa i równomierne grzanie pomieszczeń odbywa się w sposób nie wymagający stałej kontroli i zaangażowania ze strony użytkownika. Piec na ekogroszek powinien także posiadać żeliwny ruszt.

Zapoznaj się: ekogroszek sklep i ekogroszek Biała Podlaska

Piec na pellet

Pellet jest zaliczany do odnawialnej biomasy. Ma nieco niższą kaloryczność niż ekogroszek. Piec na pellet może również być zautomatyzowany. Piec na pellet również posiada sterownik, moduł internetowy, stopki poziomujące i zapalarkę. Na szczególną uwagę zasługuje też wmontowany centralny palnik pelletowy z automatyczną funkcją czyszczenia, a także zestaw hydrauliczny z zaworem termostatycznym i pompą obiegową. Także w tym przypadku liczy się solidność konstrukcji. Taki piec może być również wyposażony w żeliwny ruszt.

Korzyści

Korzyści ze stosowania nowoczesnych paliw przynoszą ekonomiczne oszczędności i pozwalają obniżyć comiesięczne rachunki. Warto już na etapie planowania budowy domu uwzględnić montaż nowoczesnego kotła i starać się o dofinansowanie od gminy, która posiada fundusze na innowacje ekologiczne, które premiuje Unia Europejska.

Zobacz: tani dobry ekogroszek

Dodaj komentarz