Jakie ogrzewanie do domu jest najtańsze?

white house under maple trees

Na koszty użytkowania wpływa przede wszystkim sposób ogrzewania domu. Istnieje kilka metod, które znajdują swoje zastosowanie wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Najważniejszą kwestią, oprócz aspektów ekonomicznych jest także wygoda i komfort związany z ogrzewaniem domu. Dowiedz się, która z poniższych metod, będzie odpowiednia dla Ciebie.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie tego typu uważane jest, jako jedno z najmniej opłacalnych. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość obsługi. Bezproblemowa regulacja temperatury oraz niewielkie zaangażowanie ze strony użytkowników, sprawiają, że ogrzewanie elektryczne jest łatwe w obsłudze. Całkowity koszt zależy w głównej mierze od sposobu izolacji budynku oraz metrażu.

Przeczytaj też: kaloryczność pelletu a ekogroszku lub zobacz: pellet sklep online

Ogrzewanie gazowe

Instalacje gazowe są dosyć kłopotliwe w montażu i wymagają starannej, fachowej wiedzy. Tutaj należy uzyskać pozwolenie na budowę instalacji i zawrzeć umowę o przyłączenie gazu. Ogrzewanie gazowe jest tańsze niż ogrzewanie elektryczne i olejowe. Koszty jednak są w tym wypadku wyższe w porównaniu z wykorzystaniem pompy ciepła.

Ogrzewanie solarne

Najlepsze ze wszystkich sposobów, ale dosyć drogie w założeniu instalacji. Ogrzewanie solarne pozyskuje darmową energię ze słońca. Wobec tego, jest to najtańsze rozwiązanie pod względem eksploatacyjnym i pozwalające w pełni wykorzystać potencjał energetyczny. Często jednak taka instalacja nie jest wystarczającym źródłem ciepła, na przykład przy dużym metrażu domu. Bywa wówczas instalacją wspomagającą, na przykład służącą do podgrzewania ciepłej wody.

Wszystkie powyższe metody na pozyskiwanie ciepła wymagają dokładnego przemyślenia. Najtańsze rozwiązanie powinno uwzględniać też wykorzystanie innych alternatywnych źródeł. Automatyczny piec na pellet lub ekogroszek – to sposoby ułatwiające optymalne ogrzewanie domu. Te ekologiczne paliwa nie produkują CO2 i są doskonałą alternatywą dla węgla kamiennego. Dobrym rozwiązaniem, pozwalającym obniżyć rachunki, jest postawienie na tradycyjne rozwiązania i wspomaganie systemu ogrzewaniem solarnym.

Dodaj komentarz