Czy same panele fotowoltaiczne wystarczą do ogrzania domu?

brown and white concrete house

Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słońca. Mogą być montowane na dachu lub na gruncie. Jeśli zastanawiasz się, czy takie panele są wystarczające do tego, aby ogrzać cały budynek mieszkalny, to musisz wiedzieć, że jednoznacznej odpowiedzi nie ma, ponieważ efektywność tej instalacji zależy od wielu czynników.

Przydomowa turbina, jako źródło darmowego prądu

Aby panele fotowoltaiczne mogły być wykorzystane zgodnie ze swoim potencjałem, możemy w tym celu zamontować przydomowe turbiny wiatrowe. Osoby, które ogrzewają dom przy pomocy prądu, często narzekają na duże koszty. Montaż turbin pozwala na realne oszczędności w comiesięcznych rachunkach.

Czy panele wystarczą do ogrzania domu?

W polskim klimacie najlepsze będą ogniwa polikrystaliczne. Pozwalają one na efektywną pracę paneli, nawet podczas pochmurnego dnia. Ogniwa polikrystaliczne, w przeciwieństwie do monokrystalicznych doskonale wyłapują światło rozproszone. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z ciepła bez względu na pogodę. Oczywiście, zimą, czy jesienią wydajność paneli jest mniejsza i z tym należy się liczyć. Miejmy też na uwadze, że panele fotowoltaiczne nie powinny być zasłonięte przez inne budynki. Zacienienie powoduje znaczny spadek efektywności, dlatego, o ile to możliwe, powinniśmy poznać plany zagospodarowania terenu, w pobliżu naszej instalacji, aby nie doszło do sytuacji, gdy tuż obok naszej posesji stanie duży budek, który uniemożliwi pobieranie światła słonecznego przez panele.

Dofinansowanie do instalacji ekologicznych

Jeśli koszty montażu instalacji są dla nas kłopotliwe, możemy skorzystać z dofinansowania od gminy. Gminy posiadają środki z Unii Europejskiej na tego typu instalacje, która premiuje proekologiczne rozwiązania.

Jeśli chcemy, aby panele fotowoltaiczne były jedynym źródłem ogrzewania domu, musimy, jak już było powiedziane wykorzystać inne alternatywne metody, jak choćby turbiny przydomowe. Ponadto, ważny jest dobór rodzaju paneli, a także to, czy mamy ich dużo, czy mało. Panele fotowoltaiczne z całą pewnością mogą być jednym z źródeł ciepła domu, a dzięki oszczędnościom stanowią też bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Dodaj komentarz